SN74ACT14D
- Mfr.Part #
- SN74ACT14D
- Manufacturer
- Texas Instruments
- Package/Case
- Datasheet
SN74ACT14D
- Description
- IC INV SCHMITT 6CH 1-IN 14SOIC
- Stock
- 5820
- Quality
- Manufacturer :
- Texas Instruments
- Product Category :
- Gates and Inverters
- Current - Output High, Low :
- 24mA, 24mA
- Current - Quiescent (Max) :
- 2 µA
- Features :
- Schmitt Trigger
- Logic Level - High :
- 1.2V ~ 2.1V
- Logic Level - Low :
- 0.5V ~ 1.4V
- Logic Type :
- Inverter
- Max Propagation Delay @ V, Max CL :
- 11.5ns @ 5V, 50pF
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Number of Circuits :
- 6
- Number of Inputs :
- 1
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C
- Product Status :
- Active
- Supplier Device Package :
- 14-SOIC
- Voltage - Supply :
- 4.5V ~ 5.5V